הובלות דירה – דברים שלא ידעתם

מעט אנשים יודעים שלפני מספר שנים, חברת הובלות שנשכרה על מנת להוביל דירה מסוימת, העמיסה את הארגזים והחפצים על מנת להעבירם לדירה החדשה אך במקום להוביל את הציוד, אותם "מובילים" החליטו טיפים להובלת דירהשגנבת החפצים הרבה יותר משתלמת ולכן במקום להוביל את החפצים, הם פשוט העלימו אותם.

זהו בהחלט סיפור יוצא דופן שאינו מתרחש בדרך כלל אך לצערנו, תקריות שקשורות בהתנהגות מובילים והתנהלות חברות הובלה קוראים בכל יום.

ענף ההובלות הוא מהתחרותיים שקיימים בישראל. העבודה אומנם מאומצת אך לעתים קרובות, התגמול בהחלט שווה את המאמץ הרב שמושקע.

יחד עם זאת, חסמי הכניסה לתחום ההובלות כמעט ואינו קיים, כך שנכון לכתיבת שורות אלה, כל אדם, יכול לרכוש רכב מסחרי ולפתוח חברת הובלות. העניין הוא שבמדינת ישראל, אין חסמים ואין דרישות מקדימות שמחייבות בעל חברת הובלות בכל הקשור להכשרת המובילים ואחזקת הציוד.

עכשיו, קחו את הדברים שנכתבו עד כה – מצד אחד ענף שאם עובדים נכון, ניתן להתפרנס ממנו בכבוד למרות התחרות העזה, במקביל התחשבו בעובדה שכיום כמעט ואין חסמי כניסה לענף הובלת דירות, ותקבלו את אחד השווקים התחרותיים במשק בו קמות ונופלות חברות כמעט בכל יום – שלא לדבר על תופעה מדאיגה שבה חברות הובלות שספקו שירות גרוע – המלווה לעתים קרובות במעשים שגובלים בפלילים, פשוט משנים את שם החברה שלהם על מנת להטעות את הציבור.

בענף פרוץ כמו שוק ההובלות בישראל, על הצרכן לנקוט משנה זהירות. הבעיה היא שרוב הצרכנים אינם בקיאים בתהליך מעבר הדירה ולעתים קרובות מנסים להתחמק מהצורך ללמוד על התהליך – עקב חוסר עניין וגישה שחברת ההובלות תדאג כבר להכל.

לדעתנו, זוהי טעות גדולה שיכולה להביא לתוצאות קשות שיהפכו את תהליך מעבר הדירה – שהוא קשה גם כך, לסיוט.

כחברה שעוסקת בתחום ההובלות, אנו נתקלים מדי יום במקרים שונים שלפי דעתנו, הלקוחות חייבים להכיר אותם על מנת להיזהר מהם ולהימנע מהתעסקות עם לקוחות מפוקפקים. דוגמאות נפוצות למקרי הונאה או לשירות לקוי באות לידי ביטוי במקרים הבאים.

איחורים – זאת אולי אחת הבעיות המוכרות לכולנו. חוסר התחשבות בלקוח ובצרכיו ביום המעבר בשלל תירוצים שונים ומשונים – הרכב לא הניע, העובד עשה בעיות ועוד סיפורים מפסטיבל מספרי הסיפורים של חברות ההובלה בישראל (כמובן שלא כולן).

מגיעים פחות מובילים ממה שסוכם – סיכמתם על ארבעה מובילים ובפועל מגיעים רק שניים. נראה לכם שזה לא כל כך נורא? תחשבו שוב כאשר תבינו שהובלת הדירה מתארכת למספר שעות.

אתם לא מכירים את המובילים שהגיעו – פגשתם אדם נחמד שנתן לכם הצעת מחיר אך בפועל ביום ההובלה אין לו זכר ופתאום אתם נתקלים באנשים שלא התכוונתם לשכור. איך זה קרה? זוהי תופעה מוכרת שעל הצרכנים להכיר אותה. נניח שקבעתם הובלה לתאריך מסוים ובשעה מסוימת אך המוביל אינו פנוי. במקרים רבים אנו נתקלים בתופעה של מכירת עבודות. כשהמוביל אינו זמין הוא מעביר את העבודה למישהו אחר וגובה על כך כסף. על מנת להימנע ממצבים מביכים כאלה, עליכם לשאול ולדרוש שמי שסיכמתם עמו על העבודה הוא גם זה יבצע אותה.

רצון להספיק את ההובלה כמה שיותר מהר – לעתים קרובות, אתם לא היחידים שמשתמשים בשירותי ההובלה ביום נתון. לכן יתכנו מקרים בקרב מובילים לא מקצועיים ולא שירותים, בהם הם יעשו הכל על מנת לסיים את ההובלה מוקדם ככל שניתן – אפילו אם התוצאה היא שבירת חפצים או הסבת נזק לריהוט שלכם.

ביטוח – בהובלות של דירה, יכולים לקרוא תקלות ותאונות, גם למובילים המקצועיים והטובים ביותר. לכן יש ביטוח מיוחד שמבטח את התכולה שלכם מפני נזקים. דרשו לבדוק את ביטוח ההובלות של החברה וודאו שהוא אכן בתוקף. מעבר לביטחון שהדבר יעניק לכם, עובדה זו תלמד אתכם שהחברה שלפניכם מכבדת את עצמה ואת לקוחותיה ותישא בכל אחריות למעשיה.

הצעת מחיר בטלפון – למרות שהדבר נפוץ גם בקרב חברות הובלה טובות ומובילות, אנו ממליצים בחום להתעקש ולפגוש נציג מטעם החברה. הדבר יעזור לכם להתרשם ממי שעומד מולכם כמו גם לאפשר לחברת ההובלות לבחון את אזור ההובלה, מרחק מהחנייה, גובה המעלית ורוחב חדר המדרגות וכמובן תכולת הדירה, על מנת לאמוד את העבודה בצורה טובה ולספק מחיר הוגן. האינטרס במחיר הוגן הוא שלכם לא פחות מחברת ההובלה מאחר ובמקרים רבים אתם עלולים למצוא את עצמכם במצבים לא נעימים בהם ביום ההובלה דורשים מכם יותר כסף בטענות שונת (מרחק מהחניה וכדומה). דרישה זו הופכת לסחטנות כאשר החפצים שלכם נמצאים במשאית ומישהו מסרב לפרוק אותם לדירה החדשה. הימנעו מאנשים וממצבים כאלה.

שימו לב שזוהי אינה רשימה מושלמת ולכן עליכם להימנע ככל שנית מהתעסקות עם "חאפרים למיניהם" גם אם הצעת המחיר שקיבלתם קוסמת לכם. בתחום ההובלות כמעט ואין מתנות חינם ואם ההצעה זולה באופן משמעותי מהצעות אחרות, יתכן שתאלצו לשלם על כל מיני תוספות משונות בהמשך – כאשר אתם במצב הרגיש ביותר ביום ההובלה וכולכם תלויים רק במובילים.

 מה אתם יכולים לעשות על מנת להימנע ממצבים כאלה?

  • ערכו סקר שוק כחודשיים לפני מעבר הדירה לפחות. תשאלו חברים ומכרים אודות חברת הובלות מומלצת שהם נתקלו בה לאחרונה.
  • לעולם אל תוותרו על פגישת היכרות עם מי מטעם המובילים. לעניין זה יש שתי משמעויות: הראשונה – אתם יכולים להכיר ולתהות על אופי האנשים שעומדים מולכם. הסיבה השנייה נעוצה בעובדה שאתם מעוניינים בתהליך שקוף וחסר הפתעות בהמשך. לכן יש צורך שנציג חברת ההובלות יבדוק ויעריך בעצמו את ההובלה של הדירה.
  • בדקו את ביטוח החברה וודאו שהוא בתוקף ורשום על שם החברה הנכונה.
  • התעקשו על חוזה חתום שכולל את תאריך ושעת ההובלה, כמות חפצים מוערכת, כתובות (הנוכחית וזו שעוברים אליה) וכמובן מחיר. חשוב לשמור העתק של ההסכם ולוודא שהוא חתום.
  • מניסיוננו הרב בהובלת בירושלים, אנו יכולים לספר לכם שככל שנערכים טוב יותר להובלה, כך היא עוברת בהצלחה יתרה ובקלות יחסית. לכן, קחו את הזמן והיערכו בצורה מקצועית. בחרו את החברה הטובה ביותר באזורכם ותצאו לדרך חדשה וטובה.